Мэдээлэл
боловсруулах технологи /6-р анги/ Нэгж
хичээлийн хөтөлбөр
Дидактикийн
12 шийдэл, Тогтвортой хөгжил
Хамрах хүрээ: 6-р анги
Бүлэг сэдэв: Зураг боловсруулах технологи
Хугацаа: 2015-2016 оны хичээлийн жилийн 3-р улиралд
Зорилго:
Зураг
боловсруулдаг Paint
программын хүрээнд зураг зурах,
засварлах, хадгалах, зурган мэдээллийг хэрэгцээтэй хэлбэрээр өөрчилж, хадгалж чадвар
эзэмшинэ.
Зорилт:
·
Зураг үүсгэх, хадгалах, засварлах зорилгоор
зургийн программыг хэрэглэж сурах
·
Хуулах, зөөх, буулгах чадвар дээр тулгуурлан
зургийг сонгох, таслах, буцаах, командуудыг хэрэглэх, зургаа хэрэгцээт
форматаар хадгалах (*png,*jpeg, *gif)
·
Зургийн хэрэгслүүдийг ашиглан зураг зурах,
засварлах, нэгтгэх, бичвэр оруулах зорилгоор зурган объекттой ажиллах.
Хөгжүүлэх
зорилт:
·
Paint программын хүрээнд сурагчдыг зураг зургаж сургах
·
Форматаар хадгалах (*png,*jpeg, *gif)
·
Нэгтгэх, бичвэр оруулах зорилгоор зурган
объекттой ажиллах
Хүмүүжүүлэх
зорилт:
·
Сурагч бүр нэгнийгээ хүндэтгэх
·
Багш болон сурагчид ёс зүйтэй харьцах
Хэнд: ЕБС-ийн
6-р ангид заана.
Энэ сэдвийн хэн заах вэ? /Мэдээлэл Технологи багш /
Хэрхэн заах: Сурагчидаар мэдлэг бүтээлгэх, хосоор
ажиллуулах
Нас сэтгэхүй онцлог: 11-12
11-12 насны буюу 15
насны хүүхдийн сэтгэх үйл нь тус тусдаа харилцан ялгаатай байна.Өсвөр насны
хүүхдийн сэтгэн бодох үйлийн нөгөө нэг онцлог нь сэтгэхүйн хөгжилд нь тодорхой
дүрслэлт, сэтгэхүйн хэлбэр ихээхэн үүрэгтэй болсон байдаг юм. Өсвөр насны хүүхдийн сэтгэхүйн үйлийн хөгжилтөнд бие
даасан шүүмжлэлт чанарууд эрчимтэй илрэнэ.Өсвөр нас бол ажиллах хөдөлмөрлөх,
хөдөлмөрт дурлах, идэвхижих нас юм.Ийм учраас өсвөр насны хүүхэдтэй явуулах
хичээл, хүмүүжлийн ажил болон хөдөлмөрт
тэдний
энэхүү онцлог байдлыг харгалзах ёстой.Сургууль, гэр бүлийн аль алинд явагдах
хичээл хөдөлмөрийн аливаа хэлбэр нь хүүхдийг оюун санаа, бие бялдрын хувьд
үйлдвэрийн хөдөлмөрт бэлтгэхэд чиглэгдэх ёстой.
Судлах хэрэгцээ:
А. Танин мэдэхүйн: Paint программын үндсэн цэсүүдийг танин мэдэх
Б. Хувь хүний : Сурагчид Paint программыг нээн ажилуулаж багшийн өгсөн үүрэг даалгаврыг биелүүлэх
В.Экологи : Сурагчдын амьдралд
ойр сонирхол татсан сэдвээр хичээл явуулах Жишээ нь Хоггүй
орчин бидний ирээдүй
С. Сурагчдын хэрэгцээ: Сурагчдын
мэдлэг чадварыг дээшлүүлэх, бүтээлч сэтгэлгээг дээшлүүлэх бие даан сэтгэх бодогоход чиглэнэ.
Судалсанаар юу мэдэж сурах вэ?
Сэдвийг судалсанаар сурагчид Paint програмын талаар танин мэдэж. Энэхүү программын ажлын орчинтой ажиллаж, зураг зурах болон бүтээлч сэтгэхүйг хөгжүүлэж сурах
чадвартай болно.
Хэрэгцээ, шаардлага: Өнөөдрийн нийгэмд компьютер тэр
дусмаа мэдээлэл харилцааны эрин үе бөгөөд сурагч бүр компьютер технологитой ажиллаж
сурах хэрэгцээ шаардлагатай үүнийг сайн эзэмшүүлэх шаардлагтай.
Багшийн үүрэг хариуцлага:
·
Багшийн ёс зүй, нэр төрийг эрхэмлэн сахих
·
Боловсролын стандартыг хэлбэржүүлэх
·
Онолын мэдлэг заах чадвараа дээшлүүлэх
·
Сурагчдыг ялгавралан гадуурхахгүй байх, нэр төрийг нь хүндэтгэн хамгаалах
·
Сурагч бүрийн онцлогыг хүлээн зөвшөөрч хүнлэг харьцах, өөрөө өөрийгөө
хөгжүүлэх бие хүн болж төлөвшихөд дэмжлэг үзүүлэх
·
.Эзэмшсэн мэдлэгээ амьдрал ахуй, нийгэмд хэрэглэхэд хөгжүүлэх
Сурагчдын хүлээх хариуцлага:
·
Багшийн өгсөн үүрэг даалгаврыг цаг тухайд нь биелүүлэх
·
Багш болон бусдыг хүндэтгэх, ёс зүйтэй байх
·
Бие даан сурацах, бүтээлч эрэл хайгуул хийх
·
Цаг баримтлах
·
Хичээл таслахгүй байх
·
Бусдыг сонсох
·
Бусдыг үнэлж дүгнэх
·
Өөрийгөө дүгнэх дүгнэлт хийж сурах
Дидактикийн гурвалжин:
Багш
Багш Агуулга
Агуулага-багш:
·
Суралцах сургалтын орчин судлах
·
Нэгж болон ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
боловсруулалт
·
Багшийн ном, сурах бичиг
·
Нэгж болон ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
Агуулга-суралцагч:
·
Боловсролын стандарт
·
Сурах бичиг
·
Хичээлийн бэлтгэл
Багш-суралцагч:
·
Суралцах сургалтын орчин судлах
·
Сурагчын насны онцлог
·
Нэгж болон ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
·
Багшийн ном
·
Сурагчийн суралцах чадвар
·
Багш суралцагчийг үнэлэх журам
Суралцагч-Багш:
·
Багшийг хүндэтгэх
·
Ёс зүй дэг журамтай байх
Хувьсагч асуулт
|
Анги
|
6-р анги
|
|
Хэн
|
6-р ангийн сурагчид
|
Юуг
|
Мэдээлэл боловсруулах технологи Paint программын ажлын орчинг судлах
|
Хаана
|
Энэхүү хичээлд суралцаснаар мэдлэг чадвартай болу мөн амьдрал ахуй
ашиглах чадвартай болно.
|
Юугаар
|
Хичээлээр дамужуулан бүтээлч
сэтгэлгээ хөгжиж
|
Яаж
|
Paint программыг ашиглан амьдрал байгаль орчинтой холбогдуулан хөрс, агаар
бохирдлын талаар бүтээлчээр зураг зурах
|
Яагаад
|
Улаанбаатар хотод агаар, хөрсний
бохирдол ихээр байгаа. Тиймээс үүнийг зургаарилэрхийлэх
|
Агуулга:
·
Зургийг хэрэгцээ шаардлагадаа нийцүүлэн засаж засварлах
·
Зурган мэдээлэл боловсруулах зураг зурах, Paint программын
ажлын талбартай танилцах
Мэдлэг:
·
Зураг боловсруулах программын танин мэдэх
·
Зураг хадгалах аргууд (*png,*jpeg, *gif) эзэмших
Чадвар : Зургийн
программ дээр өөрийн хүссэн зургийг зурж, зөөж, таслах хуулбарлах дүүргэн, тал
будах яадвартай болох
Хэрэглээ: Өөрийн
хэрэгцээ шаардлагадаа нийцүүлэн зураг зурах засварлаж, боловсруулах
Хүлээгдэж буй үр дүн: Хэрэгцээндээ
тохируулж зураг боловсруулах программ ашиглах, зургийг засварлаж, боловсруулах,
шаардлагатай төрлөөр хадгалах.
Цагийн төлөвлөлт:
Ээлжит хичээлийн сэдэв
|
Цаг
|
Ээлжит хичээлийн
зорилго
|
Нийт цаг
|
Зураг зурах хэрэгслүүд, зураг зурах, арга технологи
|
40мин
|
Зурагтай ажиллах программ хангамж
|
- Өмнөх мэдлэгийг сэргээх 20 мин
- Мэдлэг чадвараа хөгжүүлэх 50мин
- Дасгал ажил 20мин
- Дүгнэлт 20мин
- Гэрийн даалгавар 10мин
|
Агаарын бохирол хөрс
агаарын сэдэвт зураг зурах Хоггүй
орчин бидний ирээдүй
|
40мин
|
Tools бүлгийн
хэрэгслүүд тэдгээрийн үүрэг зориулалт
|
|
Хэрэгслүүд ашиглан зургийг засварлах, хэлбэржүүлэх, тайрах
|
40мин
|
Shapes бүлгийн
хэрэгслүүдийг ашиглан зураг урлахуй
|
|
Хэрэгслүүд ашиглан эргүүлэх, ихэсгэж багасгаж харах
|
40мин
|
Shapes бүлгийн
хэрэгслүүдийг ашиглан зураг урлахуй
|
|
Зурагт бичвэр оруулах
|
40мин
|
Бичвэр
ба зургуудыг хослуулан хэрэглэх, хог ямар нөлөөтэйг мэдэх, эх орноо хайрлах
арга ухааныг төлөвшүүлэх
• Зураг зурах төсөөллөө хөгжүүлэн
тодорхойагуулгаар зураг зохиомжлон зурах;
• Зохиомжилсон бүтээлээ бусдад үзүүлэн
тайлбарлаж, ярилцах.
|
|
Зургийн цомог
хийх
|
40мин
|
Программын цэснүүдийг ашиглан зурагтай ажиллаж зургийн цомог хийх
|
Арга зүй:
№
|
Ээлжит хичээлийн сэдэв
|
Тайлбарлан таниулах арга
|
Венийн диаграммын арга
|
Багаар ажиллах арга
|
Ажиглалт туршилт
|
Шооны арга
|
Бие даан бүтээлчээр сэтгэх арга
|
Бүтээлч сэтгэлгээний арга
|
1
|
Зураг зурах
хэрэгслүүд, зураг зурах, арга технологи
|
+
|
+
|
+
|
||||
2
|
Агаарын бохирол хөрс агаарын сэдэвт зураг зурах
|
+
|
+
|
|||||
3
|
хэрэгслүүд
ашиглан зургийг засварлах, хэлбэржүүлэх , тайрах
|
+
|
+
|
+
|
+
|
|||
4
|
Хэрэгслүүд
ашиглан эргүүлэх, ихэсгэж багасгаж харах
|
+
|
+
|
+
|
+
|
+
|
||
5
|
Зургийг
зохиомж хийх
|
+
|
+
|
+
|
||||
6
|
Зурагт
бичвэр оруулах
|
+
|
+
|
+
|
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр - 1
Хугацаа: 40 мин
Сэдэв: Хоггүй орчин бидний ирээдүй Тогтвортой хөгжил
Хамрах
хүрээ: 6-р анги
Зорилго: Paint программын
талаар мэдлэг чадвар эзэмших, хог ямар хор хөнөөлтэйг мэдэх, эх орноо хайрлах
арга ухааныг төлөвшүүлэх
Зорилт:
·
Хог бидний орчинд хэрхэн нөлөөлдөг вэ?
·
Paint
программ ашиглах мэдлэг чадвартай болох
·
Хөрс, ус, агаарыш бохирдуулаж буй хүчин зүйлийн нэг нь
хог болохыг ярилцах
·
Багаар ажиллах, бусадтайгаа мэдэлгээ хуваалцах
Хичээлийн хэлбэр: Шинэ мэдлэгээ бататгах
Заах арга зүй: хамтран ярилцах,
тайлбарлан таниула, бие даан дасгал ажиллах.
Хэрэглэгдэхүүн : ЭХХ,
Компьютер,ТӨМ 1.1 - 1.3, Өөрийн үнэлгээний хуудас
Арга зүй: Мэдлэг бүтээх арга, үзүүлэн таниулах арга.
Хичээлийн
явц:
Хичээлийн элемент
|
Багшийн үйл ажиллагаа
/Б:/
|
Сурагчийн үйл ажиллагаа
/C:/
|
v
Үнэлгээ
·
Багшийн санал
§
Анхаарах зүйл
|
Сэргээн санах
буй сэдэл төрүүлэх хэсэг
(2мин)
|
Б: Өмнөх хичээл дээр Paint
программ дээр хэрхэн
зураг зурдаг талаар үзсэн.
Б: Өнөөдрийн хичээлээр
Paint программаа бататган үзнэ.
|
С1: баг болгонд
хуваагдаж сууна
|
§
Багийн бүх гишүүдийн санаа бодлыг анхааралтай сонсоно.
|
Асуудал дэвшүүлэх
(3
мин)
|
Сурагчдыг 5 гишүүнтэй
3 баг болгон хуваана
1-р баг Хөрс
2-р баг Агаар
3-р баг Ус гэсэн
нэртэй багууд байна.
Хөрс баг “Хоггүй орчин
бидний ирээдүй”
Агаар баг”хог бидний
эрүүл мэндэд ямар хор нөлөөтэй вэ?”
|
С1: Багын гишүүд
хоорондоо ярилцаж багаар сууна
С2: Багууд зурж
эхлэнэ.
|
|
Асуудал шийдвэрлэх
18/мин/
|
Б: Хог ямар нөлөөтэй вэ?
Багууд зурж дууссны дараа багбн гишүүд бүрээр ярилуна.
Б: Хогоо гадуур хаяхгүй хогийн савандаа хийвэл бидний эрүүл мэнд,
цэвэрхэн хот, ирээдүйд та нарын дүү нарт хүртэл чухал ач холбогдолтой
|
С2: Өөрийн зохиосон
вэб сайтаа сайн ярилцаж сурагчид багштай ярилцана. Өөрийн санал бодлоо
чөлөөтэй илэрхийлнэ.
|
|
Бататгах
10/мин/
|
Б: Хог нь:
·
Хөрс
·
Агаар
·
Усыг бохирдуулдаг хамгийн их хүчин зүйл. Тийм
учраас хогоо хогын саванд хийх нь бидний үүрэг
Б: Paint программыг ашиглан сурагч бүр
хогын сав зур
|
С1: Paint программыг ашиглан хогын сав зурж эхлэнэ
|
·
Дээрх хичээлийг үзсэнээр ямар үр дүнд хүрснээ ярилцана
|
Дүгнэх
(6мин)
|
Хичээлд идэвхитэй
оролцсон багууд өолон сурагчдад үнэлгээ өгнө.
|
С2: хийсэн зүйлээ
үзүүлэн үнэлгээ авна.
|
|
Гэрийн даалгавар
(1мин)
|
Paint программ эх дэлхий бидний сэдэвт зураг болон зохион бичлэг хийх
|
||
Өөрийн үнэлгээний шалгуур
№
|
Шалгуур
|
Үйлдэл гүйцэтгэх чадамж
|
Хийж чадаагүй шалтгаан
|
||
Чалсан
|
Дунд зэрэг
|
Чадаагүй
|
|||
1
|
Багаар ажиллаж чалсан эсэх
|
||||
2
|
Тухайн сэдэвийн талаар багаар зурж чадсан эсэх
|
||||
3
|
Агаарын бохирдол, хөрс, усны талаар мэдээлэлтэй
болсон эсэх
|
||||
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр - 2
Хугацаа: 40 мин
Сэдэв: Бичвэр мэдээллийг зэрэгцүүлэх.
Хамрах
хүрээ: 6-р анги
Суралцахуйн
үйл: Бичвэр мэдээллийг шивж оруулах, шаардлагатай зэрэгцүүлэл,
хэлбэржүүлэлтийг хийх.
Эзэмших мэдлэг, чадвар:
·
Мэдээллийг шивж оруулах
· Шаардлагатай
газар дугаарлалт, догол мөр, зэрэгцүүлэлт, хэлбэржүүлэлтийг хослуулан ашиглах.
Түлхүүр үг: Тусгай тэмдэгт, дугаарлах, догол мөр, зэрэгцүүлэх.
Хэрэглэгдэхүүн : Слайд 2.1 - 2.12, Цахим ажлын хуудас, Өөрийн үнэлгээний
хуудас
Арга зүй: Мэдлэг бүтээх арга, үзүүлэн таниулах арга.
Хичээл төлөвлөлт:
·
Сэдэл төрүүлэх, сэргээн санах – 2мин
·
Асуудал дэвшүүлэх – 5мин
·
Асуудал шийдвэрлэх – 5мин
·
Баататгах – 20мин
·
Дүгнэх – 2мин
·
Гэрийн даалгавар – 1мин
Хичээлийн
явц:
Хичээлийн элемент
(40 минут)
|
Суралцах үйл ажиллагаа
|
+ Үнэлгээ
• Багшийн санал
! Анхаарах зүйл
|
Сэргээн санах
(2-мин )
|
Өмнөх хичээлд үзсэн мэдлэгээ
сэргээн санаж, юу юу мэддэг болсон тухайгаа ярилцана.
Слайд 2.3-2.4
|
! Слайд 2.1- 2.4 ийг урьдчилан
бэлтгэсэн байна.
|
Асуудал дэвшүүлэх
( 5-мин)
|
Слайд 2.5 дээр юу хийх
зааварчилгааг сурагчдад өгнө.
Дараах
“Арслан зээр хоёр” гэсэн үлгэрийг уншаад.
Гэдгийг
ярилцъя
Слайд 2.6 дээр “Арслан зээр хоёр”
гэсэн богино хэмжээний үлгэрийг Зэрэгцүүлсэн ба зэрэгцүүлж, хэлбэржүүлээгүй
гэсэн 2 янзаар өгч. Энэ хоёрын гол ялгааг сурагчдаар яриулна.
|
! Слайд 2.5- 2.6 ийг урьдчилан
бэлтгэсэн байна.
• Аль болох олон сурагчдыг
хамруулж ярилцана.
+ Шинэ санаа, зөв хариултыг багш
үнэлж магтаал өгнө.
|
Асуудал шийдвэрлэх
(5-мин)
|
Цахим ажлын хуудсан дээр байгаа
“Арслан зээр хоёр” гэсэн үлгэрийг Слайд 2.7 дээр байгаа зэрэгцүүлэлтийн
үндсэн талбар дах командуудыг ашиглан сурагчдаар өөрсдөөр нь зэрэгцүүлэлтийг
гүйцэтгүүлж ярилцана.
|
!
Цахим ажлын хуудсыг компьютер бүрт хуулсан байна.
+Бие даан гүйцэтгэж буй байдлыг
үнэлнэ.
|
Шинэ мэдлэг олгох
(5-минут)
|
ТӨМ 2.1 дээр байгаа хүнэгтийг
сурагчидтай хамтран ярилцаж бөгөлнө.
|
! ТӨМ 2.1-ыг уридчилан бэлтгэсэн
байна.
|
Бататган (20-минут)
|
Слайд 2.11 дээрх эхийг шивээд түүн
дээрээ хэлбэржүүлэлт оруулж үзэх.
|
! Слайд
|
Дүгнэх
(2-минут)
|
Сурагчид өөрийн үнэлгээний хуудсыг
ажиллана.
Ойлгоогүй шалтгааныг тодруулж
зааварчилгаа өгнө.с
|
! Өөрийн үнэлгээний хуудас
бэлтгэсэн байна.
+ Сурагчид өөрөө өөрийгөө үнэлнэ.
|
Гэрийн даалгавар (1-минут)
|
Хуудас 33 Мэдэхүйг уншаад
тэмдэглэж ирэх
|
|
ТӨМ2.1
№
|
Хэрэглүүр
|
Үүрэг
зориулалт
|
1
|
||
2
|
||
3
|
||
4
|
||
5
|
||
6
|
||
7
|
||
8
|
||
9
|
Өөрийн үнэлгээний хуудас. Сурагчийн
нэр:....................................
№
|
Шалгуур
|
Үйлдэл гүйцэтгэх чадамж
|
Хийж чадаагүй шалтгаан
|
||
Сайн
|
Дунд зэрэг
|
Чадаагүй
|
|||
1
|
Гарын зөв байрлалаар бичих
|
||||
2
|
Бичвэрт зэрэгцүүлэлт хийх
|
||||
3
|
Бичвэрт дугаарлалт хийх
|
||||
4
|
Бичвэрт догол мөр үүсгэх
|
||||
No comments:
Post a Comment